Yazilim Mutfagi Forumu Homepage
Forum Home Forum Home > PROGRAMLAMA > .NET Teknolojileri > ASP.NET
  New Posts New Posts RSS Feed - scope_identity ile 2 tabloya veri ekleme
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

scope_identity ile 2 tabloya veri ekleme

Post Reply Post Reply
Author
Newbie
Newbie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marnovo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: scope_identity ile 2 tabloya veri ekleme
    Posted: 12-Aralık-2016 at 09:08
Merhabalar arkadaşlar ürünler ve ürünbilgisi adlı 2 tablom var.Yapmak istediğim aynı anda son idyi alıp 2 tabloya asp.net ve c# nasıl kaydederiz.

urunlertbl
urunid
urunadi

urunbilgisitbl
urunbilid
urunid
urunaciklama

urunid otomatik artan sqlde bunu stored procedure ile yaptım fakat c# nasıl yapacağım bilemedim.Yardım lütfen.
Back to Top
Sponsored Links

Back to Top
gezgin View Drop Down
Groupie
Groupie
null

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gezgin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12-Aralık-2016 at 11:53
urunid iki tablodada mı otomatik artan ? yoksa sadece ürünler tablosundamı otomatık artan?
sadece urunler tablosunda ıse, once urunler tablosuna ınsert yap, sonra scope identity ile yapabilirsin. ornek olarak aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz

SqlConnection Baglan = new SqlConnection("connection stringi yaz")
SqlCommand Ekle = Baglan.CreateCommand())

Ekle.CommandText = "INSERT INTO Urunler(urunadi) VALUES(@UrunAdi) SET @UrunID = SCOPE_IDENTITY()";
Ekle.Parameters.Add("@UrunAdi", SqlDbType.VarChar,100).Value = strUrunAdi;
Ekle.Parameters.Add("@UrunID", SqlDbType.Int).Direction = ParameterDirection.Output;

Baglan.Open();
Ekle.ExecuteNonQuery();
int UrunID = Convert.ToInt32(Ekle.Parameters["@UrunID"].Value);
Baglan.Close();                    

bu kod sonrasıda donen değerine gelen UrunID yi alıp tekrar urun bilgisi tablosuna insert ederken kullanabilirsiniz
Back to Top
marnovo View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marnovo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12-Aralık-2016 at 17:17
Merhaba gezgin yukarıdaki yazdığın kodla urunler tablosuna kayıt yapabiliyorum dönen değer gelen urunid nasıl urun bilgisi tablosuna insert ederim bunu anlayamadım.
Back to Top
gezgin View Drop Down
Groupie
Groupie
null

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gezgin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12-Aralık-2016 at 21:47
öncelikle şunu öğrenmem lazım, urunid kolonu urun bilgisi tablosunda otomatik artan yani identity bir kolon değil dimi?

Back to Top
marnovo View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marnovo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13-Aralık-2016 at 06:30
Merhaba hayır otomatik artan değer değil ürünler tablosunda otomatik artan değer ürün bilgisi tablosuna aynı anda son id olarak atmasını istiyorum.
Back to Top
gezgin View Drop Down
Groupie
Groupie
null

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gezgin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13-Aralık-2016 at 22:01
aslında bundan sonrasını kendın yapabılırsın, bu kadar hazıra alısma :)
notepadda yazdıgım ıcın hata olabılır, ama kod asagıdakı gıbı

SqlConnection Baglan = new SqlConnection("connection stringi yaz")
SqlCommand Ekle = Baglan.CreateCommand())

Ekle.CommandText = "INSERT INTO Urunler(urunadi) VALUES(@UrunAdi) SET @UrunID = SCOPE_IDENTITY()";
Ekle.Parameters.Add("@UrunAdi", SqlDbType.VarChar,100).Value = strUrunAdi;
Ekle.Parameters.Add("@UrunID", SqlDbType.Int).Direction = ParameterDirection.Output;

Baglan.Open();
Ekle.ExecuteNonQuery();
int UrunID = Convert.ToInt32(Ekle.Parameters["@UrunID"].Value);

SqlCommand Ekle2 = Baglan.CreateCommand())
Ekle2.CommandText = "INSERT INTO UrunBilgisi(urunid,urunaciklama) VALUES(@Urunid,@Urunaciklama)";
Ekle2.Parameters.Add("@UrunID", SqlDbType.Int).Value = UrunID;
Ekle2.Parameters.Add("@Urunaciklama", SqlDbType.VarChar,100).Value = strUrunAciklama;
Baglan.Open();
Ekle2.ExecuteNonQuery();

Baglan.Close()

Edited by gezgin - 13-Aralık-2016 at 22:02
Back to Top
marnovo View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marnovo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14-Aralık-2016 at 06:56
Merhaba gezgin inan hazıra alışma değil 1 haftadır uğraşıyorum olamamıştı,sayende sorun çözüldü çok teşekkür ederim emeğine sağlık.
Back to Top
gezgin View Drop Down
Groupie
Groupie
null

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gezgin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14-Aralık-2016 at 16:07
yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Back to Top
muzaffer View Drop Down
Guest Group
Guest Group
null
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote muzaffer Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26-Aralık-2016 at 12:27
baştan aşağı sorunlu komut dizilimi, nerden başlamalı bilemedim
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Quick Reply
Name:

NoFollow is applied to all links from this forum
 Enable BBcodes
Security Code:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code  Refresh Refresh Image